
Weidmüller
Product No:
2641900000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK PLUG 2POS 90DEG 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.242
2.242
10
1.6948
16.948
25
1.5713
39.2825
50
1.41265
70.6325
100
1.37826
137.826
250
1.20593
301.4825
500
1.102589
551.2945
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | Omnimate CPS |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2 |
| Current - UL | 8 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 8A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.22-0.25 Nm (1.9-2.2 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.752" (19.10mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 6.5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |