
Phoenix Contact
Product No:
2715966
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN TERM BLK FEED THRU 14-30AWG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.2365
8.2365
10
8.0104
80.104
50
7.486
374.3
100
6.88712
688.712
250
6.3631
1590.775
500
6.063679
3031.8395
1000
5.689408
5689.408
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Type | Feed Through, Isolated (2) |
| Color | Gray |
| Series | CLIPLINE DIK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300V |
| Current - IEC | 24 A |
| Voltage - IEC | 250V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 3 |
| Stripping Length | 8mm |
| Terminal - Width | 6.2mm |
| Termination Style | Screw |
| Number of Positions | 4 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |