
Weidmüller
Product No:
2741470000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PCB CONNECTOR, HEADER, 5.00MM PI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.762
3.762
10
2.8671
28.671
25
2.68546
67.1365
50
2.38697
119.3485
100
2.335005
233.5005
250
2.153422
538.3555
500
1.945866
972.933
1000
1.725333
1725.333
5000
1.621555
8107.775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Omnimate 4.0 MHS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.469" (11.90mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Number of Positions | 8 |
| Positions Per Level | 8 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |