
Weidmüller
Product No:
2741500000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PCB CONNECTOR, HEADER, 5.00MM PI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1775
5.1775
10
3.94155
39.4155
25
3.69246
92.3115
50
3.28206
164.103
100
3.210715
321.0715
250
2.96096
740.24
500
2.675561
1337.7805
1000
2.37233
2372.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Omnimate 4.0 MHS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.469" (11.90mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Number of Positions | 11 |
| Positions Per Level | 11 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |