
Weidmüller
Product No:
2741510000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PCB CONNECTOR, HEADER, 5.00MM PI
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.643
5.643
10
4.30065
43.0065
25
4.028
100.7
50
3.58036
179.018
100
3.502555
350.2555
250
3.230152
807.538
500
2.918799
1459.3995
1000
2.588
2588
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Omnimate 4.0 MHS |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.469" (11.90mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Number of Positions | 12 |
| Positions Per Level | 12 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |