
Weidmüller
Product No:
2741560000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PCB CONNECTOR, PLUG, 5.00MM PITC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.002
3.002
10
2.2705
22.705
25
2.10444
52.611
50
1.89221
94.6105
100
1.84604
184.604
250
1.615304
403.826
500
1.47687
738.435
1000
1.338408
1338.408
5000
1.176879
5884.395
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Omnimate 4.0 MPS |
| Package | Box |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.610" (15.49mm) |
| Termination Style | Screwless - Snap In |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-18 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |