
Weidmüller
Product No:
2741670000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PCB CONNECTOR, PLUG, 5.00MM PITC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0685
3.0685
10
2.3408
23.408
25
2.1926
54.815
50
1.94883
97.4415
100
1.90646
190.646
250
1.758184
439.546
500
1.588723
794.3615
1000
1.40866
1408.66
5000
1.32393
6619.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Omnimate 4.0 MPS |
| Package | Box |
| Features | Latch Lock |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screwless - Snap In |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-18 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |