
Weidmüller
Product No:
2741700000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PCB CONNECTOR, PLUG, 5.00MM PITC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.5645
6.5645
10
5.17845
51.7845
25
4.92556
123.139
50
4.47089
223.5445
100
4.294
429.4
250
3.788828
947.207
500
3.536242
1768.121
1000
3.283646
3283.646
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Omnimate 4.0 MPS |
| Package | Box |
| Features | Latch Lock |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screwless - Snap In |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 5 |
| Positions Per Level | 5 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-18 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |