
Weidmüller
Product No:
2741750000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PCB CONNECTOR, PLUG, 5.00MM PITC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.671
9.671
10
8.50725
85.0725
25
8.0237
200.5925
50
7.63686
381.843
100
7.49189
749.189
250
6.525208
1631.302
500
6.283528
3141.764
1000
6.041848
6041.848
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Omnimate 4.0 MPS |
| Package | Box |
| Features | Latch Lock |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 18.5 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screwless - Snap In |
| Wire Strip Length | 9mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 10 |
| Positions Per Level | 10 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-18 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |