
Essentra Components
Product No:
27POSTNT0750
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
NON-THREADED POST. .214 BODY OD,
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1425
0.1425
5
0.1216
0.608
10
0.10355
1.0355
25
0.08626
2.1565
50
0.08113
4.0565
100
0.07771
7.771
250
0.069122
17.2805
500
0.065664
32.832
1000
0.062196
62.196
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Polyethylene |
| Drive Type | - |
| Head Height | 0.070" (1.78mm) |
| Thread Size | M13 |
| Head Diameter | 0.390" (9.91mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Length - Overall | 0.820" (20.83mm) |
| Base Product Number | 27POSTNT |
| Length - Below Head | 0.750" (19.05mm) 3/4" |