
WAGO Corporation
Product No:
280-876
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
2-CONDUCTOR DISCONNECT/TEST TERM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.044
9.044
10
7.7463
77.463
25
7.39214
184.8035
50
6.64506
332.253
100
6.29128
629.128
250
5.701444
1425.361
500
5.308239
2654.1195
1000
5.01334
5013.34
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WAGO Corporation |
| Type | Disconnect |
| Color | Blue |
| Series | - |
| Package | Box |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Voltage - UL | - |
| Current - IEC | 16 A |
| Voltage - IEC | 400V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | Switch, Knife |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 8mm ~ 9mm |
| Terminal - Width | 5.0mm |
| Termination Style | Push In, Spring |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |