
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
280080-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN QC TAB 10-11AWG 0.250 CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.247
0.247
10
0.2109
2.109
25
0.18734
4.6835
50
0.17499
8.7495
100
0.16245
16.245
250
0.143716
35.929
500
0.137484
68.742
1000
0.11249
112.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | - |
| Gender | Male |
| Series | Fastin-Faston |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Tab Length | 0.618" (15.70mm) |
| Wire Gauge | 10-11 AWG |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) |
| Terminal Type | Standard |
| Contact Finish | - |
| Product Status | Active |
| Contact Material | Brass |
| Length - Overall | 1.102" (28.00mm) |
| Base Product Number | 280080 |
| Insulation Diameter | 0.134" ~ 0.205" (3.40mm ~ 5.21mm) |