
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
280377-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.3971
3.971
100
0.33041
33.041
500
0.282245
141.1225
1000
0.24737
247.37
5000
0.219146
1095.73
10000
0.205476
2054.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 3 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 40V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.197" (5.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 280377 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.260" (6.60mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 118.1µin (3.00µm) |