
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
281839-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 6POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.58045
5.8045
25
0.57798
14.4495
50
0.5586
27.93
100
0.468255
46.8255
250
0.439014
109.7535
500
0.414637
207.3185
1000
0.363422
363.422
2500
0.34391
859.775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | HE13/HE14 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 281839 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 6 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |