
Amphenol RF
Product No:
282138-75
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN 1.0/2.3 PLG STR 75OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.6
7.6
10
6.86755
68.6755
25
6.48774
162.1935
50
6.32947
316.4735
100
6.013025
601.3025
250
5.380116
1345.029
500
5.063633
2531.8165
1000
4.430676
4430.676
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule |
| Impedance | 75Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-122, 180, 180A, 180B, 195, Belden 1855, 1865A |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Insertion Loss | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250 V |
| Connector Style | 1.0/2.3 |
| Frequency - Max | 3 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 282138 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Beryllium Copper; Brass |