
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2842110-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
4P,2MM,BRK HDR,SRRT,2.8,0.1AU,TB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.38475
3.8475
100
0.320815
32.0815
500
0.272726
136.363
1000
0.239039
239.039
5000
0.21337
1066.85
10000
0.197324
1973.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125VAC/DC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2842110 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.94µin (0.100µm) |