
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2842112-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
2P,2MM,BRK HDR,SRRT,2.8,0.76AU,T
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.608
0.608
10
0.59185
5.9185
100
0.47766
47.766
500
0.422959
211.4795
1000
0.370709
370.709
5000
0.323437
1617.185
10000
0.301046
3010.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125VAC/DC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2842112 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |