
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2842114-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
4P,2MM,BRK HDR,SRRT,2.8,0.1AU,TB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.6289
6.289
100
0.50768
50.768
500
0.449502
224.751
1000
0.393974
393.974
5000
0.343729
1718.645
10000
0.319932
3199.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tube |
| Features | Pick and Place |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125VAC/DC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2842114 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.94µin (0.100µm) |