
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2842115-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
4P,2MM,BRK HDR,SRRT,2.8,0.38AU,T
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.80845
8.0845
100
0.666235
66.6235
500
0.605663
302.8315
1000
0.523716
523.716
5000
0.448904
2244.52
10000
0.427528
4275.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tube |
| Features | Pick and Place |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125VAC/DC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.059" (1.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2842115 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |