
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
2842166-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
6P, AMPMODU 2MM, DOUBLE ROW SHRO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3775
1.3775
10
1.28345
12.8345
100
1.10466
110.466
500
0.973294
486.647
1000
0.871786
871.786
5000
0.788196
3940.98
10000
0.716538
7165.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 2 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125VAC/DC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.240" (6.10mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 2842166 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.098" (2.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.145" (3.70mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.94µin (0.100µm) |