
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
284716-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 6POS 4.00MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
1.9855
19.855
25
1.97562
49.3905
50
1.95548
97.774
100
1.794265
179.4265
250
1.784214
446.0535
500
1.622923
811.4615
1000
1.451552
1451.552
2500
1.340668
3351.67
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.157" (4.00mm) |
| Series | Micro Timer II |
| Package | Bulk |
| Features | Sealed |
| Row Spacing | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Type | Tab |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 284716 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Number of Positions | 6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C |