
WAGO Corporation
Product No:
285-601
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
2-CONDUCTOR THROUGH TERMINAL BLO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
22.1825
22.1825
10
21.2971
212.971
25
20.55762
513.9405
50
19.81833
990.9165
100
19.22667
1922.667
250
18.856892
4714.223
500
18.487171
9243.5855
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WAGO Corporation |
| Type | Feed Through |
| Color | Gray |
| Series | - |
| Package | Box |
| Features | - |
| Fuse Type | - |
| Voltage - UL | - |
| Current - IEC | 125 A |
| Voltage - IEC | 800V |
| Product Status | Active |
| Disconnect Type | - |
| Number of Levels | 1 |
| Stripping Length | 23mm |
| Terminal - Width | 16.0mm |
| Termination Style | Push In, Spring |
| Number of Positions | 2 |
| Material - Insulation | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Wire Gauge or Range - AWG | 2-8 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 6-35mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |