
Century Spring Corp
Product No:
2866CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O= .312,L=10.00,W= .047
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.32
5.32
50
5.05077
252.5385
150
4.785026
717.7539
300
4.519178
1355.7534
500
3.987511
1993.7555
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 5.1 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Spring Steel |
| End Style | Closed |
| Free Length | 10.000" (254.00mm) |
| Wire Diameter | 0.047" (1.19mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 0.218" (5.54mm) |
| Diameter - Outside | 0.312" (7.92mm) |