
Phoenix Contact
Product No:
2890946
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLK 3POS SIDE ENT 7.5MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8615
5.8615
10
5.7057
57.057
50
5.33292
266.646
100
4.90618
490.618
250
4.532944
1133.236
500
4.319593
2159.7965
1000
4.052976
4052.976
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Phoenix Contact |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) |
| Series | COMBICON MKDSO |
| Current | 20 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 600 V |
| Features | - |
| Wire Gauge | 12-30 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Positions Per Level | 3 |
| Operating Temperature | - |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | - |