
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
292132-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.67355
6.7355
100
0.5434
54.34
500
0.481099
240.5495
1000
0.421676
421.676
5000
0.367906
1839.53
10000
0.350256
3502.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | CT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.268" (6.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 292132 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.358" (9.09mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |