
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
292161-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.2394
2.394
100
0.217645
21.7645
500
0.168929
84.4645
1000
0.156997
156.997
5000
0.139108
695.54
10000
0.123215
1232.15
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | CT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 3 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.268" (6.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 292161 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.370" (9.40mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.177" (4.50mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |