
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
292172-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER SMD 8POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.311
1.311
10
1.22265
12.2265
100
1.05165
105.165
500
0.92663
463.315
1000
0.829986
829.986
5000
0.750396
3751.98
10000
0.70357
7035.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | CT |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 3 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.307" (7.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 292172 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.177" (4.50mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |