
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
292206-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER R/A 5POS 1.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.31445
3.1445
100
0.261725
26.1725
500
0.222509
111.2545
1000
0.195016
195.016
5000
0.174078
870.39
10000
0.161984
1619.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini CT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.059" (1.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.193" (4.90mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 292206 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.094" (2.40mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |