
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
292207-9
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 9POS 1.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.58235
5.8235
100
0.469965
46.9965
500
0.416157
208.0785
1000
0.364752
364.752
5000
0.31824
1591.2
10000
0.302964
3029.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini CT |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.059" (1.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.272" (6.91mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 292207 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Positions | 9 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.307" (7.80mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.094" (2.40mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |