
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
292227-9
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD R/A 9POS 1.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8905
1.8905
10
1.64255
16.4255
100
1.467655
146.7655
500
1.223049
611.5245
1000
1.048325
1048.325
5000
0.929508
4647.54
10000
0.908542
9085.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini CT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.059" (1.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 50VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Beige |
| Insulation Height | 0.193" (4.90mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 292227 |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled |
| Number of Positions | 9 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.094" (2.40mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |