
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
292250-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 3POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.40375
4.0375
100
0.336205
33.6205
500
0.287223
143.6115
1000
0.25175
251.75
5000
0.223022
1115.11
10000
0.209104
2091.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | CT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.228" (5.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 292250 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |