
Century Spring Corp
Product No:
2955CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O=1.203,L= 3.56,W= .070
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.32
5.32
50
5.05077
252.5385
150
4.785026
717.7539
300
4.519178
1355.7534
500
3.987511
1993.7555
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 2.5 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Spring Steel |
| End Style | Closed |
| Free Length | 3.560" (90.42mm) |
| Wire Diameter | 0.070" (1.78mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 1.063" (27.00mm) |
| Diameter - Outside | 1.203" (30.56mm) |