
Vishay Sprague
Product No:
298D105X0010K2T
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP TANT 1UF 20% 10V 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.20935
12.0935
50
1.04785
52.3925
100
0.90668
90.668
500
0.685083
342.5415
1000
0.604485
604.485
2500
0.564186
1410.465
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Sprague |
| Type | Molded |
| Series | MICROTAN®, 298D |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | General Purpose |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1 µF |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Manufacturer Size Code | K |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 20Ohm |