
Mill-Max Manufacturing Corp.
Product No:
299-93-312-10-001000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8235
5.8235
10
5.2839
52.839
25
5.0046
125.115
50
4.88832
244.416
100
4.655475
465.5475
250
4.073562
1018.3905
500
3.957168
1978.584
1000
3.375236
3375.236
2500
3.142458
7856.145
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Type | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
| Series | 299 |
| Package | Bulk |
| Features | Closed Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle, Horizontal |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 299-93 |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Brass Alloy |
| Termination Post Length | 0.126" (3.20mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 12 (2 x 6) |