2M120ZHB0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
2M120ZHB0G
Package:
DO-204AC (DO-15)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 120V 2W DO204AC
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series Automotive, AEC-Q101
Package Bulk
Tolerance ±5%
Power - Max 2 W
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Active
Base Product Number 2M120
Impedance (Max) (Zzt) 325 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 120 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 91.2 V