
onsemi
Product No:
2N4918G
Manufacturer:
Package:
TO-126
Batch:
-
Description:
TRANS PNP 40V 1A TO126
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.6821
6.821
100
0.523165
52.3165
500
0.413554
206.777
1000
0.330838
330.838
2000
0.29982
599.64
5000
0.279138
1395.69
10000
0.268802
2688.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Power - Max | 30 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-225AA, TO-126-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Base Product Number | 2N4918 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 3MHz |
| Supplier Device Package | TO-126 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 100mA, 1A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 30 @ 500mA, 1V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40 V |