
onsemi
Product No:
2N4922G
Manufacturer:
Package:
TO-126
Batch:
-
Description:
TRANS NPN 60V 1A TO126
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.6004
6.004
100
0.415625
41.5625
500
0.347244
173.622
1000
0.295526
295.526
2000
0.263207
526.414
5000
0.249346
1246.73
10000
0.230878
2308.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Power - Max | 30 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-225AA, TO-126-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Base Product Number | 2N4922 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 3MHz |
| Supplier Device Package | TO-126 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 100mA, 1A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 500µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 30 @ 500mA, 1V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60 V |