
onsemi
Product No:
2N6043G
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
TRANS NPN DARL 60V 8A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.95
0.95
10
0.85025
8.5025
100
0.66291
66.291
500
0.547637
273.8185
1000
0.432354
432.354
2000
0.403532
807.064
5000
0.383354
1916.77
10000
0.368942
3689.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 75 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Base Product Number | 2N6043 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2V @ 16mA, 4A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 8 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 4A, 4V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60 V |