
onsemi
Product No:
2N6045G
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
TRANS NPN DARL 100V 8A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.95
0.95
10
0.779
7.79
100
0.6061
60.61
500
0.513741
256.8705
1000
0.418494
418.494
2000
0.393965
787.93
5000
0.375202
1876.01
10000
0.357884
3578.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 75 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Base Product Number | 2N6045 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2V @ 12mA, 3A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 8 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 20µA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 3A, 4V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100 V |