
onsemi
Product No:
2N6387G
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
TRANS NPN DARL 60V 10A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.9063
9.063
100
0.706895
70.6895
500
0.583927
291.9635
1000
0.460988
460.988
2000
0.430264
860.528
5000
0.408747
2043.735
10000
0.393376
3933.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 2 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Base Product Number | 2N6387 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 100mA, 10A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 5A, 3V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60 V |