
onsemi
Product No:
2N6388G
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
TRANS NPN DARL 80V 10A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.7429
7.429
100
0.57931
57.931
500
0.478553
239.2765
1000
0.377806
377.806
2000
0.352621
705.242
5000
0.334989
1674.945
10000
0.322392
3223.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 2 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN - Darlington |
| Base Product Number | 2N6388 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | - |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 100mA, 10A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1000 @ 5A, 3V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80 V |