
Curtis Industries
Product No:
2PSWT
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4125
6.4125
10
5.05495
50.5495
25
4.80852
120.213
50
4.36468
218.234
100
4.192065
419.2065
250
3.698882
924.7205
500
3.452281
1726.1405
1000
3.20569
3205.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | SW |
| Package | Bulk |
| Features | Marking Strip |
| Wire Gauge | 8-16 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Channel, DIN Rail, Track |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 2 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 50A |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature | 125°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 4 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |