
onsemi
Product No:
2SA1962OTU
Manufacturer:
Package:
TO-3P
Batch:
-
Description:
TRANS PNP 250V 17A TO3P
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.009
4.009
10
3.36395
33.6395
100
2.72175
272.175
500
2.419327
1209.6635
1000
2.071542
2071.542
2000
1.950578
3901.156
5000
1.859853
9299.265
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 130 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Product Status | Obsolete |
| Transistor Type | PNP |
| Base Product Number | 2SA1962 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 30MHz |
| Supplier Device Package | TO-3P |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 800mA, 8A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 17 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 80 @ 1A, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 250 V |