
onsemi
Product No:
2SD1060S-1E
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
TRANS NPN 50V 5A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.444
1.444
10
1.292
12.92
100
1.00738
100.738
500
0.832219
416.1095
1000
0.65702
657.02
2000
0.613216
1226.432
5000
0.582559
2912.795
10000
0.560652
5606.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Power - Max | 1.75 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Base Product Number | 2SD1060 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 30MHz |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 300mA, 3A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5 A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 140 @ 1A, 2V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50 V |