2SD1803S-TL-H
onsemi
Product No:
2SD1803S-TL-H
Manufacturer:
onsemi
Package:
TP-FA
Batch:
Datasheet:
Description:
TRANS NPN 50V 5A TP-FA
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Power - Max 1 W
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Transistor Type NPN
Base Product Number 2SD1803
Operating Temperature 150°C (TJ)
Frequency - Transition 180MHz
Supplier Device Package TP-FA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 150mA, 3A
Current - Collector (Ic) (Max) 5 A
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 140 @ 500mA, 2V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50 V