
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-1123723-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.58235
5.8235
100
0.46968
46.968
500
0.415853
207.9265
1000
0.364477
364.477
5000
0.318003
1590.015
10000
0.295982
2959.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Economy Power |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Blue |
| Insulation Height | 0.118" (3.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1123723 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.146" (3.70mm) |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.567" (14.40mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.303" (7.70mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |