
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-1445057-0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD R/A 10POS 3MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
215
1.650834
354.92931
430
1.641581
705.87983
645
1.493182
963.10239
1075
1.33551
1435.67325
5375
1.177858
6330.98675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Micro MATE-N-LOK |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Solder Retention |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.152" (3.85mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1445057 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 10 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 100.0µin (2.54µm) |