
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-1734506-0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.9196
9.196
100
0.757815
75.7815
500
0.68894
344.47
1000
0.595726
595.726
5000
0.510625
2553.125
10000
0.486305
4863.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board |
| Series | AMPMODU |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.177" (4.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1734506 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 14 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.102" (2.60mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |