
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-1871843-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.4541
4.541
100
0.37791
37.791
500
0.32281
161.405
1000
0.282929
282.929
5000
0.250648
1253.24
10000
0.231658
2316.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Grace Inertia, GIC |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Keying Slot |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Yellow |
| Insulation Height | 0.445" (11.30mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1871843 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |