
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
3-1969570-0
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 30POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.311
1.311
10
1.22455
12.2455
100
1.053835
105.3835
500
0.928511
464.2555
1000
0.831668
831.668
5000
0.751916
3759.58
10000
0.704995
7049.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Economy Power 2.5 |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Glow Wire Compliant |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | White |
| Insulation Height | 0.386" (9.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1969570 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 30 |
| Row Spacing - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.134" (3.40mm) |
| Current Rating (Amps) | 4.2A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |